שאלות ותשובות : מערכות סולאריות מחוברות רשת


1 דקות קריאה

שאלות בנוגע לתקנות ההתחברות
שאלות בנוגע למערכות מחוברות רשת - טכני
מה זה מונה נטו?
מונה נטו הוא האפשרות לקזז כמות חשמל אשר יוצרה, מכמות החשמל אשר נצרכה.
מה קובעת ההסדרה החדשה?
ההסדרה מאפשרת לצרכן בעל מונה תעו"ז לייצר חשמל באופן עצמי וליהנות מהחיסכון
מה המשמעות של השינוי?
מעתה, לא יהיו יותר תעריפים מיוחדים מצד אחד, ומאידך, יוסרו חלק מהמגבלות.
כיצד יקוזז ייצור החשמל מהחשבון? 
פשוט מאוד, נניח שצרכן צורך 100 קוט"ש, ומייצר בעצמו 50 קוט"ש, אזי בחשבון החודשי הוא יחוייב רק על 50 קוט"ש. במידה ויהיה עודף, הצרכן ייהנה מזיכוי שיעבור לחשבון הבא
עבור מי היא משתלמת? 
ההסדרה משתלמת עבור כל צרכן, בעל גג פנוי ומספיק גדול, הנמצא בהסדרת מונה תעו"ז
איך היא תיושם בבית פרטי, בית משותף ובעסק מסחרי
בבית פרטי – יהיה צורך לעבור למונה תעו"ז (מעט צרכנים כלולים בשיטה זו כעת), בעסק, מפעל וכד' – פשוט מתקינים מערכת על הגג, מחברים לרשת החשמל – והשאר כבר נעשה אוטומטית
האם המערכת שונה במהותה מהמערכות שהותקנו בהסדרות הקודמות? 
לא, טכנית היא זהה לחלוטין. רק ההתחשבנות שונה
מהם היתרונות הנוספים?

יתרון משמעותי הוא בעצם העובדה שהיצרן מגן על עצמו בפני עליית מחירי החשמל. כאשר החשמל יעלה פי שתיים, היצרן ייהנה מקיזוז באותו גובה. בנוסף, יש לזכור שמדובר בחשמל נקי אשר תורם להפחתת פליטות מזהמים.

מהי מערכת מחוברת רשת (grid connected)?
ערכת סולארית מחוברת רשת היא שיטה לרתימת אנרגיית השמש לטובת ייצור חשמל עבור מבנים. המערכת מייצרת חשמל (בשעות השמש) ע"י פנלים סולאריים (פוטו-וולטאיים), ובאמצעות ממיר מתח מתוחכם מתחברת לרשת החשמל הביתית.
איך לבחור חברה שתתקין לי את המערכת?
רק חברה עם ניסיון, כח אדם מיומן ומוצרים מעולים יכולה לתכנן ולבצע מערכת סולארית אשר תפיק את המקס’ לאורך שנים. בדוק כמה מערכות הותקנו, האם יש לקוחות אשר יכולים להמליץ ובאילו מוצרים החברה משתמשת.
האם המערכת פועלת בנפרד ממערכת חברת החשמל?
המערכת פועלת במקביל לחברת החשמל. המבנה מחובר בחיבור הרגיל לחברת החשמל, ובנוסף מקבל הזנה נוספת מהמערכת הסולארית.
מהם רכיבי המערכת?
המערכת מורכבת ממערך פנלים סולאריים פוטו-וולטאיים, ממיר מתח ומתקן לחיבור הפנלים לגג הבניין.
האם יש צורך במצברים?
לא. מערכת מחוברת רשת אינה זקוקה למצברים. החשמל המיוצר עובר דרך מונה ייצור המותקן בעת חיבור המערכת ע"י חברת החשמל, והלקוח מזוכה עבור הייצור. מצברים מתקינים רק במצב בו נדרש גם גיבוי.
האם בעת הפסקת חשמל המערכת פועלת כגיבוי?
לא. על פי חוק, בעת הפסקת חשמל המערכת תפסיק עצמה אוטומטית, על מנת למנוע מצב שחשמל המיוצר בבית עם מערכת סולארית יצא החוצה לרשת הכללית ועלול לגרום להתחשמלות.
האם יש לטפל במערכת באופן שוטף?
הטיפול הוא מינימאלי. יש רק לדאוג לניקיון הפנלים על-מנת לקבל תפוקה מקסימלית. ההמלצה היא לנקות את הפנלים מדי מספר חודשים, ובתקופות ובאזורים בה אבק נערם באופן קיצוני (אזור מדברי, סופות חול) באופן תדיר יותר.
אילו גורמים עשויים להשפיע על יעילות המערכת ועל תפוקתה?
כאמור, ניקיון הפנלים הסולאריים הינו חשוב. בנוסף, חום גבוה מוריד את יעילות הפנלים (טמפ’ מעל 65 מעלות על הפנל). לרוב ננסה להתקין את הפנלים באופן בהם יש אוורור טבעי מקסימלי על מנת שאוויר חם לא יילכד מאחורי הפנל.
מהו אורך חיי המערכת?
מרבית היצרנים המובילים מעניקים 25 שנות אחריות עבור ביצועי הפנלים הסולאריים. הפנלים צפויים לפעול עשרות שנים. ממיר המתח הוא מכשיר אלקטרוני בעל אחריות של 5-10 שנים ומתוכנן לעבוד שנים רבות.
מה קורה בלילה?
המערכת נכנסת למצב שינה ואינה צורכת חשמל.
אני מעוניין להתקין מערכת, אבל השכן שלי מודאג שהפנלים הסולאריים יגרמו לקרינה. האם יש משהו בדבריו?
לא. הפנלים הסולאריים הם פאסיביים, ואינם גורמים לשום קרינה אלקרו-מגנטית. יש לכך אישורים מהרשויות בישראל.
אם אין לי שטח גג גדול מספיק להתקנת מערכת, האם ניתן להתקין פאנלים בשטח פתוח ליד הבית? אם כן, האם יש צורך באישורים כלשהם (של המועצה הרלוונטית או גוף אחר)?
מבחינה טכנית ניתן להתקין את הפנלים בכל מקום בו יש קרינה ישירה. עפ"י הנחיות תמ"א 10, בעלי נחלות יכולים להקים מערכת סולארית בחלקה א’ עד לשטח 1000 מ"ר.
כמה חשמל המערכת מייצרת?
המערכת מייצרת בהתאם לגודלה, מיקומה בארץ, ואיכות ההתקנה. לדוגמא, מערכת בגודל 50 קילו-וואט, תייצר (בממוצע, בהתאם למיקום בארץ) כ-80,000 קוט"ש בשנה.
מהו שטח הגג הנחוץ?
השטח הוא בהתאם לגודל המערכת. לכל 1 קילו-וואט צריך 10-15 מ"ר.
האם ניתן להתקין על כל גג?
ניתן להתקין כמעט על כל סוג גג – רעפים, בטון, פח. יש אביזרים יעודיים לכל סוג גג. בכל מקרה, יש צורך שהפנלים יפנו לכיוון דרום, ושהשטח יהיה נקי מהצללות.
האם המערכת תייצר חשמל בחורף?
כן. תנאי קרינת השמש בישראל טובים למדי, והתפוקה בחורף תהיה נמוכה בכ-30-50% מהתפוקה בקיץ.
איך אוכל לדעת שהמערכת מייצרת חשמל ברגע מסוים?
יש מספר אפשרויות: 1. ניתן להזמין את ממיר המתח עם צג תצוגה ברור המציג את כל נתוני הייצור.
2. ניתן להזמין מערכת ניטור בגישה דרך האינטרנט, כך שניתן לצפות בביצועי המערכת בכל מקום בו יש אינטרנט
האם כלקוח עסקי אהנה מפחת מואץ?
כן. רשות המיסים קבעה פחת מואץ של 25% לשנה.
האם אתם עוזרים במתן/קבלת מימון?
ראשית, יש לציין כי לקיחת מימון לרכישת המערכת הינה צעד כלכלי נבון (מאחר והריבית על ההלוואה תהיה נמוכה מתשואת המערכת). אנו נעזור לך בהפנייה לסניף באזורך, לפי צרכיך. במידת הצורך, נעזור למנהלי הסניף בהבנת המודל הכלכלי של הפרויקט.
האם יש צורך באישור של חברת חשמל להתקנת מערכת? אם כן, מהם האישורים הדרושים וכיצד משיגים אותם?
יש צורך באישור לפי התהליך הבא: בחירת המערכת הסולארית המתאימה, קבלת אישור מהרשות המקומית להצבת המתקן - אנו נעזור לך בתהליך זה! פנייה לחברת החשמל, למחוז הרלבנטי, וקבלת מקום ברשת להתקנת המערכת הסולארית, בדיקת ואישור המערכת ע"י בודק מטעם חברת החשמל, חיבור המונים ע"י חברת החשמל ולבסוף - ייצור חשמל נקי וקבלת תשלום עבור כל קוט"ש מיוצר! תלווה את לקוחותיה עד קבלת כל האישורים כחוק.
 
ברצוני להתקין מערכת. מה עלי לעשות?
ראשית, רצוי לקרוא את כל השאלות והתשובות בעמוד זה, להכין העתק חשבון חשמל, למדוד את שטח הגג, ולתכנן מסגרת תקציב. אזי יש להתקשר ולהתייעץ עם אחד ממומחי האנרגיה על-מנת לקבל הסברים נוספים והצעת מחיר.
מהם השיקולים בבחירת המערכת?
לבדוק את שטח הגג המיועד, חשבון החשמל והתקציב ולערוך התאמה בין הגורמים הללו.
האם יש הבדלים בין יצרני פנלים שונים?
בוודאי. יצרן איכותי מייצר פנלים בגדלים שונים ועל-כן ניתן להתאים את הגודל האופטימאלי עבור המבנה. בנוסף, ישנם הבדלי יעילות בתפוקת הפנלים בין יצרנים שונים. וחשוב מכל, רק יצרן ידוע ומנוסה יכול לעמוד מאחורי האחריות שלו.
איפה אפשר לראות מערכות מותקנות?
חברתינו התקינה את מספר המערכות הסולאריות הגבוה בישראל. בחלק מהמערכות הותקנה מערכת ניטור ובקרה וניתן לראות את ביצועי המערכת באתר האינטרנט, בנוסף, ניתן לתאם עם נציג החברה ביקור באחת מההתקנות.
האם ניתן להתקין את המערכת לבד?
מאחר והמערכת מתחברת לרשת החשמל, יש להקפיד כי תותקן ע"י מתקין מוסמך (חשמלאי או מהנדס חשמל), וחברה אשר תוכל להעניק שירות מקצועי.
כמה זמן ייקח להתקין מערכת סולארית מחוברת רשת?
לאחר סקר קצר במקום ההתקנה, ייקח מספר שבועות להכין את הרכיבים הנחוצים והתקנת מערכת מסחרית תעשה לרוב בתוך שבוע עבודה אחד. (זאת לאחר קבלת אישורים מהועדה המקומית וחברת חשמל).
האם יש ביטוח/אפשרות לבטח מערכת סולארית מפני נזקים חיצוניים או נזקי טבע?
אנו ממליצים להתייעץ עם סוכן הביטוח של העסק. ההתייחסות למערכת אמורה להיות כאל כל מערכת אחרת הקשורה למבנה.
אני בעל עסק. האם המערכת מוכרת לצרכי מיסוי?
בתחילת שנת 2008 עברה החלטת ממשלה המכירה במערכת לצורך פחת מואץ. אנו ממליצים בכל מקרה להתייעץ עם רואה החשבון של העסק לגבי היבטי מיסוי ופחת.