בדיקת מערכת סולארית


1 דקות קריאה
בדיקת מערכת סולארית

קיץ כבר כאן, ומי שבחר להתקין מערכת אנרגיה סולארית רוצה ליהנות מההשקעה ולהרוויח את המירב מהשמש המייצרת לנו חשמל.להבטחת תפוקה מקסימאלית של המערכת הסולארית יש להשקיע לא רק בהתקנה, אלא בתחזוקה ובנקיון שוטפים. המערכת הסולארית עומדת בפני תנאי סביבה שונים ואף קיצוניים הכוללים טמפרטורה גבוהה, רוחות, גשם, אבק ומפגעים נוספים.זיהוי מבעוד מועד של נקודות הכשל במערכת וטיפול נכון, בזמן הנכון, עשויים למנוע הפסדים מיותרים בקלות, ביעילות ובעלויות נמוכות יחסית.

 

מומחי התחזוקה של חברת  מציגים מספר טיפים על מנת לוודא כי אתם מקבלים מהמערכת הסולארית שלכם את מלוא התפוקה:

 1. בדיקה תקופתית- יש לוודא כי המערכת מספקת את כמות האנרגיה בהתאם לאפיון. ייתכן כי מדי שנה הנצילות תרד ב כ-0.5% אבל לא יותר מכך. ירידה משמעותית בתפוקת המערכת עשויה להעיד על מספר סוגי תקלות אופייניות: הצללה על חלק מהפנלים, תקלה בפנלים (מצב נדיר) ותקלה ברשת החשמל.
   
 2. נקיון תקופתי. יש לנקות את הקולטים מאבק, לכלוך ועלים ולוודא שלמות מכנית. הניקיון מבוצע בעזרת מים 'מטופלים' בלחץ נמוך שלא פוגעים בפנלים ועל פי הוראות היצרן. המים המטופלים עוברים תהליך של סינון מיוחד המסיר את האבנית ומשקעים שונים כך שהם מעניקים ניקיון מירבי לפאנלים ומאפשרים מקסימום ניצול שמש.
   
 3. יש לבצע פעולות תחזוקה שוטפת לממירים ולארונות החשמל ע"י חשמלאי מוסמך בלבד.
   
 4. יש לחזק את הקונסטרוקציות, לוודא כי אף בורג או חיבור לא נחלשו במהלך החורף ולוודא תקינות ברגים וחיבורים.
   
 5. יש לוודא כי כל החיבורים תקינים וכל הכבלים ממוקמים כראוי.
   
 6. יש לוודא כי לוח הבקרה מורכב כראוי, אטום, לא ספג פגיעות פיזיות וכי כל החיבורים בו שלמים ומחוברים כראוי.
   
 7. מומלץ לבצע בדיקה טרמוגראפית תקופתית. זוהי בדיקה אשר מתבצעת ע"י שימוש במכשיר בדיקה מיוחד לסריקת הפנל ולאיתור פגמים מיקרוסקופיים בסיליקון.

 

בחברת מזכירים כי מערכת סולארית מושבתת פוגעת בחסכון בהוצאות החשמל וברווח הצפוי וכי תקלות קטנות ניתנות לתיקון במהירות, בקלות ובזול. לדוגמא, תקלה אשר גורמת לירידת תפוקה של כ-20% במתקן של 50 קילו-וואט גורמת להפסד הכנסה של אלפי ש"ח בחודשי הקיץ. מומלץ לשקול שימוש בקבלני תחזוקה ופיקוח על מנת לשמור על רמת הרווחיות המקסימאלית.