מה זה חשמלאי ולמה חשוב חשמלאי מומלץ


1 דקות קריאה

בעבר היה מקובל להתקין לוח חשמל חד פאזי, אך כיום בבתים חדשים הלוח הנפוץ הוא תלת פאזי. מה ההבדלים ביניהם ומי יכול לבצע חלוקה וסדר פאזות? על כך במאמר הבא.

לוח החשמל בביתכם מרכז בתוכו את כל אמצעי התפעול והמיגון של זרם החשמל, כאשר יש חלוקה ברורה לפי אזורים ומכשירים. כל לוח חשמל ביתי מחולק לפאזות כאשר בבתים ישנים בדרך כלל הלוח הוא חד פאזי ואילו בבנייה החדשה יש מעבר לתלת פאזי.


לחשמלאי צור קשר

חשמלאיחשמלאי בשדרותחשמלאי סדר פאזות

בכל לוח חשמל יש רכיבים קבועים וביניהם מפסקים. שני המפסקים המרכזיים הם ממסר פחת ומפסק ראשי. ממסר פחת הוא מפסק שתפקידו לנתק באופן אוטומטי את זרם החשמל כאשר יש זליגת זרם וסכנת התחשמלות. המפסק הראשי נמצא בדרך כלל בצד הימני של לוח החשמל הביתי והוא בעל שני תפקידים עיקריים: אספקת החשמל וניתוק החשמל מכלל המפסקים.

בבתים בהם יש חיבור חד פאזי, כלומר עד 25 אמפר, המפסק הראשי יהיה חד ראשי ומכאן המונח חד פאזי. לעומת זאת בחיבור תלת פאזי המפסק יהיה תלת ראשי והוא יכול להגיע גם ל-40 אמפר וכך למנוע עומס על המערכת. אולם אל תתנו לשם להטעות אתכם. בחיבור תלת פאזי, מכל נקודת חשמל עוברים ארבעה חוטים ללוח וזאת לעומת שלושה חוטי חשמל בחיבור חד פאזי.

חיבור תלת פאזי נחשב לבסיסי כיום כמעט בכל בית חדש וזאת בעיקר בשל ריבוי התצרוכת במכשירי חשמל עוצמתיים בו זמנית, כגון מזגנים, דודי חשמל, מייבשי כביסה ותנורים, אך למעשה לא תמיד יש הצדקה להתקנת לוח תלת פאזי או שדרוג מחד פאזי לתלת פאזי. איש מקצוע מוסמך ובעל ניסיון ידע לבצע אפיון של צריכת החשמל הביתית ובהתאם לכך להציע פתרון מספק ללא עלויות מיותרות. אם בכל זאת הוחלט להתקין תלת פאזי, כדאי לדעת שלא תמיד יהיה צורך להחליף את לוח החשמל כדי לשדרג מחד פאזי לתלת פאזי, והחשמלאי יוכל להתבסס על החיבורים הקיימים, אך יש מקרים בהם יהיה צורך להחליף את הלוח לחלוטין.

כדי לבצע בדיקת סדר פאזות יש להיות חשמלאי מוסמך. חשמלאי מוסמך הוא מי שלמד את המקצוע ומחזיק ברישיון בתוקף לעסוק בתחום. אם אתם מתגוררים באזור הדרום תוכלו לברר אודות חשמלאי בבאר שבע, חשמלאי באשקלון, חשמלאי בנתיבות וכן הלאה על פי אזור המגורים ולוודא שיש לו רישיון והמלצות. חשמלאי מקצועי ורציני יגיע עם ציוד מתאים, כאשר ישנו מכשיר מיוחד לביצוע בדיקה של סדר פאזות.

 את סדר הפאזות מקובל לבצע מול הסימון התקני כאשר על פי תקנות החשמל, יש לסמן את הבידוד של כל מוליך בצבע מיוחד המתאים לייעודו, כך שיהיה קל לזהות את תפקידו. החוק מבדיל בין הצבעים של זרם חילופין לזרם ישר ומומלץ להיצמד לסדר הפאזות באופן עקבי.


על חשמלאים ואביזרי חשמל

בשונה לחלוטין לבעלי עבודה בחלק מן הנושאים האחרים, חשמלאים מפוקחים קשות על ידי משרד התעשיה, המסחר והתעסוקה, ומאוגדים בכמה חברות מקצועיות.

בגלל זה ישנה אחידות פחות או יותר ברמת ההעברה, בסטנדרטים ששייכים למלאכה הרצויה, וכך גם מחירון חשמלאים הוא דבר פחות או יותר סטנדרטי (ושוב, ביחס לאנשי תפקיד אחרים). יחד עם זאת, ידוע כי תמחור כמעט כל טיפול נמדד ושונה לחלוטין כתלות במגוון פרטים, שבין השאר מיקום, זמן ההעברה, תמחור כלי הגלם, הידע והניסיון של החשמלאי ועוד. לצורך הקלת המחשבה העומדת לפניכם, הקונים, צירפנו מחירון חשמלאים מכובד וחוקי.

בצורה בסיסית אפשרי לומר שטוב יותר לבחור קבלני חשמל או לחילופין, חשמלאי ראשי הרבה פחות כש- ענין זה ניתן לישום (משיקולי עלות), למרות ש העובדות מתחלפות לחלוטין ולמרות סיטואציה מומלצת לערוך סקר בנושא ככל שיותר גדול, ולדעת בהתאם התוצאה הטובה יותר מכל בסקטור בלי מחשבות קדומות. ביקור חשמלאי בביתנו כולל ביקורת

במקרים רבים ומגוונים, ממש אין בפני הצרכן, למשתמשי הקצה, ולו מושג כלשהו בנושא הגורם האחראי לבעיה. במקרים כאלו, עוד בטרם ההחלטה על המלאכה, נזקקת בדיקה. בסיטואציה כזו כדאי להזמין חשמלאי לפי אופי רשת החשמל (חשמלאי מעשי יספיק לחיבור חד פאזי, אך לקישורים בהספק גבוה מהמקובל יותר מכך מומלץ לבקש הזמנה של אפילו מן ההתחלה חשמלאי מוסמך). הזמנה ביתית כזו תתומחר בין 100 ל150 שקלים בעת הפעילות (ימים א-ה', בערך בדרך כלל השעה 9 בבוקר לשעה 4-6 אחרי הצהריים). בסיטואציה ששייכת לביקורת לילה או שמא ביקורים בסופי שבוע ומועדים, עלות הטיפול תעלה ואפילו עד פי 2 מהתעריף השכיח. מחירון חשמלאים- החלפות ותיקונים מצומצמים

מחירון חשמלאים זה בוודאי מכיל אינספור בדיקות שונות, ואנו נציין תמיד אחר הנפוצות שבהן בעבודה עם אביזרי חשמל מיוחדים . בניה מחדש שלטר או שמא נקודת חיבור לחשמל (שקע) תעלה בדרך כלל 100-200 שקלים חדשים (יחד עם מוצרים, שעלותם כמעט אפסית), הקמה מחדש של נקודת מאור בקיר העליון תסוכם 150-220 שקלים, בניה מחדש של פעמון או אולי זמזם 150-300 ש"ח, וכדומה. מחירון חשמלאים- בניה מחדש של שאלטרים ומערכות חשמל 

איזה חשמלאי? בטרם שנתבונן בסכומים, ראוי להגיד פרט נחוץ בנוגע לחשמלאים. החוק מגדיר כתריסר רמות הכשרה רבות של חשמלאים. ההכשרות הרלוונטיות ביותר למשקי בית מגורים ובתי עסקים לא המוניים ועד ל בינוניים הינם חשמלאי מעשי, חשמלאי מוסמך, וחשמלאי ראשי. אפילו, חוץ מבנייה של תוכניות עצומות בזרמים גבוהים (3X250) בדרך כלל מספיקה ללא ספק אישורו ששייכת לחשמלאי מוסמך, ובמצבים מגוונים חשמלאים מעשיים יתפעלו את העשייה הדרושה ללא הגבלה (בזמן ש אנחנו מדברים על על אודות קשר חד פאזי ועד ל 40 אמפר).

שימוש בשיתוף אביזרי חשמל כמו למשל הקמה מחדש של מפסק מגן (ממס פחת) בלוח חד פאזי תתומחר 250-450 ש"ח (מותנה והיה אם מדובר כאן בלוח בזרם 25 או שמא או שמא ארבעים אמפר), אך במערכת תלת פאזי קצת גבוה הרבה יותר, לרוב ה 300-500 שקלים. שיפוץ מהדק או מאמ"ת (בכלל לא ככ תלוי בזרם או לחילופין בכמות הפאזות) יעלה בקרב 100 ל350 שקלים בדרך כלל. התקנת לוח חשמל תלת פאזי בזרם של 25 או 40 אמפר (שאינו בא עם אגרה של חברת החשמל) תעלה בקרב 900 ל3000 שקלים חדשים.