חשמלאי


1 דקות קריאה

בעבר היה מקובל להתקין לוח חשמל חד פאזי, אך כיום בבתים חדשים הלוח הנפוץ הוא תלת פאזי. מה ההבדלים ביניהם ומי יכול לבצע חלוקה וסדר פאזות? על כך במאמר הבא.

לוח החשמל בביתכם מרכז בתוכו את כל אמצעי התפעול והמיגון של זרם החשמל, כאשר יש חלוקה ברורה לפי אזורים ומכשירים. כל לוח חשמל ביתי מחולק לפאזות כאשר בבתים ישנים בדרך כלל הלוח הוא חד פאזי ואילו בבנייה החדשה יש מעבר לתלת פאזי.


לחשמלאי צור קשר

חשמלאיחשמלאי בשדרותחשמלאי סדר פאזות

בכל לוח חשמל יש רכיבים קבועים וביניהם מפסקים. שני המפסקים המרכזיים הם ממסר פחת ומפסק ראשי. ממסר פחת הוא מפסק שתפקידו לנתק באופן אוטומטי את זרם החשמל כאשר יש זליגת זרם וסכנת התחשמלות. המפסק הראשי נמצא בדרך כלל בצד הימני של לוח החשמל הביתי והוא בעל שני תפקידים עיקריים: אספקת החשמל וניתוק החשמל מכלל המפסקים.

בבתים בהם יש חיבור חד פאזי, כלומר עד 25 אמפר, המפסק הראשי יהיה חד ראשי ומכאן המונח חד פאזי. לעומת זאת בחיבור תלת פאזי המפסק יהיה תלת ראשי והוא יכול להגיע גם ל-40 אמפר וכך למנוע עומס על המערכת. אולם אל תתנו לשם להטעות אתכם. בחיבור תלת פאזי, מכל נקודת חשמל עוברים ארבעה חוטים ללוח וזאת לעומת שלושה חוטי חשמל בחיבור חד פאזי.

חיבור תלת פאזי נחשב לבסיסי כיום כמעט בכל בית חדש וזאת בעיקר בשל ריבוי התצרוכת במכשירי חשמל עוצמתיים בו זמנית, כגון מזגנים, דודי חשמל, מייבשי כביסה ותנורים, אך למעשה לא תמיד יש הצדקה להתקנת לוח תלת פאזי או שדרוג מחד פאזי לתלת פאזי. איש מקצוע מוסמך ובעל ניסיון ידע לבצע אפיון של צריכת החשמל הביתית ובהתאם לכך להציע פתרון מספק ללא עלויות מיותרות. אם בכל זאת הוחלט להתקין תלת פאזי, כדאי לדעת שלא תמיד יהיה צורך להחליף את לוח החשמל כדי לשדרג מחד פאזי לתלת פאזי, והחשמלאי יוכל להתבסס על החיבורים הקיימים, אך יש מקרים בהם יהיה צורך להחליף את הלוח לחלוטין.

כדי לבצע בדיקת סדר פאזות יש להיות חשמלאי מוסמך. חשמלאי מוסמך הוא מי שלמד את המקצוע ומחזיק ברישיון בתוקף לעסוק בתחום. אם אתם מתגוררים באזור הדרום תוכלו לברר אודות חשמלאי בבאר שבע, חשמלאי באשקלון, חשמלאי בנתיבות וכן הלאה על פי אזור המגורים ולוודא שיש לו רישיון והמלצות. חשמלאי מקצועי ורציני יגיע עם ציוד מתאים, כאשר ישנו מכשיר מיוחד לביצוע בדיקה של סדר פאזות.

 את סדר הפאזות מקובל לבצע מול הסימון התקני כאשר על פי תקנות החשמל, יש לסמן את הבידוד של כל מוליך בצבע מיוחד המתאים לייעודו, כך שיהיה קל לזהות את תפקידו. החוק מבדיל בין הצבעים של זרם חילופין לזרם ישר ומומלץ להיצמד לסדר הפאזות באופן עקבי.

לחשמלאי צור קשר

חשמלאיחשמלאי בשדרותחשמלאי