חשיבות ממסר פחת ותקינותו


1 דקות קריאה


מהו ממסר פחת, מה תפקידו ומדוע חשוב לוודא שהוא תקין – כל התשובות למה שרציתם לדעת על חשיבות ממסר פחת.

הוא נמצא כמעט בכל ארון חשמל ונחשב לאחד הרכיבים החשובים ביותר במערכת החשמל הביתית. כאשר הוא קופץ, החשמל בבית מושבת וצריך לבדוק מה גרם לכך ולעתים אף להזעיק חשמלאי מוסמך שיערוך בדיקה מקצועית ומקיפה לאיתור הבעיה.


מהו ממסר פחת ומה תפקידו?

על פי תקנות החשמל, יש לדאוג לאמצעי הגנה ללוח חשמל במתח עד 1,000 וולט. אחד מאמצעי ההגנה הללו הוא ממסר פחת.

מדובר במפסק שנועד לנתק את זרם החשמל במערכת באופן אוטומטי, בכל מקרה בו אותרה דליפת זרם. ניתוק הזרם נעשה כדי למנוע סכנת התחשמלות, פיצוץ או שריפה וכן כדי להגן על מכשירי חשמל.


כיצד זה עובד?

למעשה, ממסר פחת מבוסס על מדידת ההפרש בין זרמי חשמל – סכום זרם יוצא וסכום זרם חוזר, כאשר במערכת תקינה צריך להיות שוויון בין שניהם. כל עוד מתקיים השוויון הזה, מערכת החשמל תתפקד בצורה תקינה. כאשר הזרם החוזר נמוך יותר מן הזרם היוצא זהו סימן לתקלה במערכת ואז הממסר מנתק אוטומטית את מקור המתח למעגל החשמלי. מדידת ההפרש מחושבת לפי מיליאמפר, אך אין רמה אחידה והיא יכולה להשתנות ממערכת חשמל אחת לאחרת.


איך יודעים איזה מכשיר חשמלי גורם לקפיצת הממסר?

יש דרך פשוטה לבדוק זאת, הכוללת 3 שלבים:

● ראשית, נתקו את כל מכשירי החשמל בבית, כולל האורות.

● כעת הרימו את מתג ממסר הפחת הנמצא בארון החשמל הביתי.

● השלב הבא הוא להדליק את המכשירים אחד אחד ולראות האם הדלקה של אחד מהם גורמת לקפיצת הממסר. אם כן, זה המכשיר התקול.


מה עוד חשוב לדעת על ממסר פחת?

כדאי לדעת שיש סוגים שונים של ממסרי פחת המתאימים לזרם ישר או לזרם חילופין. את ההתאמה בין הממסר למורכבות המערכת וצריכת החשמל, מבצע מהנדס חשמל ובמקרים מסוימים גם חשמלאי מוסמך.

נקודה חשובה נוספת היא שתפקידו של ממסר פחת הוא להגן מפני סכנות כגון שריפה ממקור חשמלי או התחשמלות, אך הוא לא מגן באופן מוחלט ולכן יש לנהוג במשנה זהירות ולהזמין אחת לשנה, חשמלאי מוסמך שיבדוק את ארון החשמל ויוודא את תקינות הממסר.


למי פונים תושבי הדרום כאשר יש תקלה בממסר פחת?

רוצים לדעת מה לעשות במקרה שממסר פחת קופץ? הרמת המתג אינה פותרת את הבעיה? חפשו חשמלאי בנתיבות, חשמלאי באשקלון, חשמלאי בבאר שבע ובשאר אזורי הדרום, רק אל תשכחו לוודא שמדובר בחשמלאי מוסמך ומומלץ, כדי שתקבלו מענה מקצועי ומותאם למערכת החשמל בביתכם.


רק חשמלאי מוסמך ובעל ניסיון ידע האם ממסר הפחת שהותקן בביתכם עומד בתקנים המחייבים ויוכל לבצע בדיקת תקינות תקופתית לצד שירותי תיקונים והזמנת חלפים בעת הצורך.