בודק חשמל מוסמך למתקני חשמל


1 דקות קריאה

בודק חשמל מוסמך למתקני חשמל

 

בודק חשמל מוסמך: בודק חשמל מוסמך מבצע בדיקות חשמל כל תקופה מסויימת במערכת החשמל. תפקידו הוא לאתר מערכות חשמל לא תקינות ולאתר ליקויים שונים אשר יכולים בקלות לגרום להתחשמלות ולשריפות. יישום ההמלצות של בודק החשמל יכולות למנוע אסון גדול ולכן לא כדאי לוותר על בדיקה זו. לא כל אחד יכול לבצע בדיקות חשמל תקופתיות: רק בודק חשמל בעל רשיון הסמכה מיוחד יכול לבצע בדיקות אלו. ישנן שלוש רמות שונות של רשיונות עבור בודקי חשמל. רמות הבודק מותאמות למתקן החשמלי בו מתבצעת הבדיקה.

הרשיון הראשון של בודק חשמל היא עד 80*3 אמפר, הרשיון השני של בודק חשמל (בודק חשמל מסוג 2), היא עד 250*3 אמפר ואילו בודק החשמל הגבוה ביותר יכול לטפל במתקנים חשמליים ללא הגבלה.

בודק חשמל, כאמור לעיל, צריך לאתר את כל הליקויים הקיימים במערכת חשמל והוא עושה זאת על ידי בדיקה מקיפה של המערכת. כמו כן, תפקידו של בודק חשמל היא לבדוק שהמערכת עומדת בכל הכללים אשר נקבעו במסגרת חוק החשמל. בסיומה של הבדיקה היסודית תפקידו של הבודק היא להגיש דו"ח מפורט ככל האפשר אשר מכיל בתוכו את כל הממצאים והמסקנות של הבדיקה. אם נמצאו ליקויים במהלך הבדיקה, בודק החשמל צריך לשים עליהם דגש מיוחד. במקרים בהם לא נמצאו ליקויים הדו"ח אותו כותב בודק חשמל יכול לשמש כאישור תקינות למספר גדול של גופים וביניהם: הנהלות של קניונים, כיבוי אש, רישוי עסקים וכן הלאה.

בודק חשמל משתמש במכשירי מדידה מיוחדים במהלך עבודתו. תפקידם של מכשירי מדידה אלו היא לבדוק את איכות ההארקה, לבדוק את הזרם הקיים במתקן החשמלי, לבדוק את המתח במתקן, לבדוק את בידוד המוליכים ובודק האם מפסק הפחת תקין. בדיקת חשמל הינה בדיקה די מסובכת ולכן, כאמור לעיל, חשוב להקפיד מאוד על בדיקה זו בידי בודק חשמל. 


בודק מוסמך 

בקרה חיצונית במערכות חשמל הן מרכיב משמעותי בהמשך תפקודן התקין. הבקרה כולל סדרת בדיקות  מקיפות החושפות ליקויים ונזקים עתידיים אשר עלולים להתרחש במערכת. ישנן בדיקות שונות אשר בוחנות האם מערכת החשמל פועלת על פי התקן, ומאשרות את תפקודה. על מנת להשיג את המירב מבקרה חיצונית, יש להיעזר בשירותים מקצועיים של בודק מוסמך.

שירותי בודק מוסמך מהווים כבקרה חיצונית לכל מערכות החשמל. בודק חשמל הנו איש בקרה חיצוני, אשר מעניק חוות דעת נטרלית ומקצועית אודות התפקוד של מערכת החשמל. במסגרת סדרת הבדיקות, בודק מוסמך רשאי לבחון את מערכת החשמל בהיבטים שונים, כגון בדיקות קרינה, בדיקות מתח, בדיקות בטיחות, ועוד. בודק מוסמך הנו בוגר לימודי הנדסת חשמל, כגון הנדסאי חשמל או מהנדס חשמל. ההסמכה נקבעת על סמך ידע והכשרה מקצועית אשר נערכת על ידי לשכת מפקח העבודה הראשי. קורס הסמכה מטעם לשכת מפקח העבודה הראשי אורך כחודש, וכולל כעשרה ימי לימודים עיוניים וכעשרים ימי התנסות בשטח. בסופו של הקורס, מוסמכים משתתפי הקורס כבודקים מוסמכים בעלי כלים וידע מקצועי לביצוע בדיקות חשמל.

חשיבותו של בודק מוסמך רבה. דוח בקרה מקיף חייב להינתן על ידי גורמים חיצוניים למערכת החשמל, על מנת לפרוש תמונת מצב כוללת ואובייקטיבית אודותיה. בודק מוסמך מהווה כגוף נטרלי, אשר אינו מקושר למערכת החשמל הספציפית, וביכולתו לחשוף את הליקויים והבעיות שבה. על מנת להאיר את הכשלים אשר נסתרים מעיניהם של העובדים במערכת החשמל או המחזיקים בה, עזרתו של בודק מוסמך חיונית, ולעיתים קריטית, כאשר מערכת החשמל אינה עובדת בצורה תקינה. בסוף תהליך הבדיקה, דוח הבקרה כולל היבט מקצועי אודות תפקוד המערכת, ומציע פתרונות לשדרוג ושיפור המערכת בעתיד.

תפקודה התקין בהווה ובעתיד נתון לידיו של בודק מוסמך. שירותיו של בודק מוסמך מסייעים לנו בחשיפת ליקויים, מתן פתרונות וביצוען. מערכות חשמל עוברות סדרת בדיקות על ידי בודק מוסמך לפי הצורך, ותדירות הבדיקות עומדות על אחת לשנה ומעלה. 


בדיקות הרמוניות 

כיום זרם החשמל מתאפיין בעומס שהוא לא ליניארי. המשמעות של אמירה זו היא שקיימים עיוותים שהם לא הרמוניים במערכת ההולכה של החשמל ובמערכת ייצור החשמל. עומסים לא ליניאריים קיימים במגוון גדול של מכשירי חשמל וביניהם בין השאר במערכות טלפונים ותקשורת, מכשירי פקס, מחשבים, מכונות צילום, וסתדי תדר, מדפסות, רכזות גילוי אש, נורות שקיימים בהן מעמעמים, משני מהירות והרשימה עוד ארוכה מאוד. המקור של עומס לא ליניארי נובע מספקים ממותגים אשר הם חלק מהותי מכל מוצר חשמלי או אלקטרוני שהוא עתיק טכנולוגי. אותם ספקים ממותגים משתמשים בחלקים של המחזור הסינוסי, כחלק מהמתח הסינוסי, וזאת על מנת לייצר מגוון של מתחים שונים אשר נדרשים על מנת להפעיל את המוצר האלקטרוני או החשמלי שהוזכר לעיל.

עומסים לא ליניארים גורמים לתופעה אשר נקראת: סקין אפקט. בדרך כלל, במצב שהוא אינו סקין אפקט, חוטי החשמל אמורים לשאת זרמים סינוסידאליים בסיסיים בתדר של 500 הרץ, וזאת בהתחשב בשטח שלהם ופיזור החום שלהם. חוטי חשמל אלו קיימים בטרנספורמרים ובמגוון מנועים. במקרים בהם קיים תדר הגבוה מהתדר הבסיסי, תדר של חמש מאות הרץ, מרביתו המוחלט של הזרם החשמלי מתרכז על גבי שכבה דרה של המוליך. דבר זה גורם לשטח החתך הפוטנציאלי המשמש להולכה להפוך לדק במיוחד. כאשר שטח החתך של ההולכה הוא דק התנגדות ההולכה הופכת לגדולה יותר והיא גורמת לדרגה גבוהה יותר של חימום המוליך. החימום הגבוה נובע מעומסים שאינם ליניארים, כפי שנאמר קודם לכן. החימום המוגבר גורם למגוון נזקים וביניהם: הפסדי חום, שריפת מנועים או טרנספורמטורים ושריפה של הכבלים עצמם. במקרים אחרים החימום המוגבר עלול לגרום לניתוק מפסקים ראשיים אם אלו אינם מצליחים לעמוד בחום הגבוה שהוא התוצאה של זרמי הסקי אפקט, שהם התוצאה בהתאמה של עיוותים הרמוניים

 

כאשר אנו עומדים לרכוש נכס או לשפץ דירה חשוב מאוד שניעזר בשירותיו של מהנדס חשמל מוסמך ומנוסה. ישנם דברים רבים אשר צריכים להיבדק או להיות מתוקנים על ידי מהנדס חשמל בלבד והם יסקרו במאמר הבא.

לוח חשמל או לוח הבקרה של הבית מרכז בתוכו את כל האנרגיה החשמלית הנחותה לשימוש. חשוב מאוד שמהנדס חשמל יבדוק את לוח החשמל מבחינת קרינה ותקינות בכדי למנוע נזק וסכנה של ממש לדיירים ולמבנה.  כאשר אנו נתקלים במכשירי חשמל מקולקלים חשוב שלא ננסה לבדוק אותם או לתקנם לבדינו אלא לפנות לבעל מקצוע המוסמך לכך – מהנדס חשמל. רק מהנדס מוסמך ומנוסה יכול לגעת ולתקן מכשירים חשמליים מבלי לסכן את עצמו או את הסביבה.
 
כאשר אנו שוקלים שיפוץ דירה חשוב שבעת השיפוץ, המערב תזוזה וניתוק של מכשירים חשמליים יהיה נוכח מהנדס אשר ימנע סכנה של ממש ונזק. בעיקר חשוב להיעזר בשירותיו של מהנדס חשמל בהקשר זה כאשר אש או נוזלים נמצאים בקרבת מכשירי החשמל. כאשר אנו מעוניינים למדוד רמת קרינה עלינו לפנות אל מהנדס חשמל אשר יבצע עבורנו בדיקות קרינה למוצרים חשמליים או לאנטנות באזור. רק מהנדס שכזה מוסמך למדוד קרינה וחשוב להתייחס למסקנותיו ברצינות.
 
בבואנו להעריך נכס לרכישה חשוב שניעזר בשירותיו של מהנדס חשמל לצדו של שמאי המקרקעין, שכן מהנדס חשמל עשוי להצביע על חסרונות ובעיות מהותיות אשר פוגעות בשוויו של הנכס. גם כאן חשוב להתייחס לדבריו של מהנדס חשמל ברצינות הראויה. אין ספק כי מהנדס חשמל הוא מקצוע חשוב ביותר ונדרש בביצוע החלטות חשובות בחיינו, כמו רכישת דירה, הערכת שווי נכס, מעבר לעבודה חדשה או שיפוץ. בכל אחד מהמקרים חשוב שנתייחס אל מסקנותיו ברצינות הראויה.


בכל מתקן חשמל עלולה להתגלות חריגה חשמלית אשר יכולה לסמן את המתקן. פעילות חשמל חריגה מתבטאת כהפרעה הרמונית במערכת החשמל, וזו הופכת למסוכנת ביותר. חריגה חשמלית מעין זו יכולה לגרום נזקים בתפקוד המערכת עד השבתתה כליל. על מנת למנוע התחרשות חריגה חשמלית, יש לבצע בדיקת הרמוניות מקיפה. במסגרת בדיקה זו, נחשפים ליקויים חשמליים בהרמוניות, וניתנים פתרונות לביצוע מיידי.

בדיקת הרמוניות בוחנת היבטים שונית במערכת החשמל. תחילה, נבדקת רמת החריגות החשמלית. חריגה אשר אינה מטופלת כראוי עלולה להוביל לבזבוז אנרגיה מיותר. במקרים קיצוניים יותר, היא מובילה לשריפה של כרטיס ההספק במערכת, חימום יתר של מערכת המיתוג, ולכשלים אשר הורסים את המערכת. בנוסף, בדיקת הרמוניות מטפלת בחריגה של מתח חשמלי. מתח יתר עלול גם הוא לסכן את המתקן. בדיקת הרמוניות מאתרת חריגות אלו, ובתום הבדיקה ניתן דוח מקיף אשר מציע פתרונות לשדרוג ושיפור המערכת לביצוע מיידי.

תחום בדיקת הרמוניות לגילוי חריגות במערכת חשמל הולך ומשתכלל, וכיום ניתן לערוך בדיקה ממוחשבת אשר מספקת נתונים וממצאים מדויקים של חריגות. ביצוע בדיקת הרמוניות על ידי אנשי מקצוע מתחום הנדסת החשמל מבטיח לכל מתקן המשך תפקוד תקין ושמירה מפני סכנות ונזקים עוד שנים רבות.