שירות לגנרטורים


1 דקות קריאה

שימוש בגנרטורים נפוץ הן במגזר העסקי והן במגזר הפרטי, אם כי ניתן לומר כי חלק הארי של התחום הוא דווקא במגזר העסקי. במגזר הפרטי, ניתן למצוא תושבים רבים המחזיקים גנרטורים למטרות בילוי וקמפינג, כאשר אלו יוצאים אל חיק הטבע ומבקשים לשמר אורח חיים מודרני ולאפשר שהות מהנה יותר, בישול וקירור בעת השהייה בחיק הטבע.


המגזר העסקי עם זאת, זקוק לגנראטורים כמערך גיבוי לפעולתו השוטפת, כאשר במקרים מסוימים משמש הגנרטור כחלופה למתח המוזרם ממערכת החשמל הארצית לתפקודו השוטף של בית העסק, לרבות הפעלת מכונות, תאורה וכיוצא בזה, ובמקרים אחרים, כדוגמת השימוש במכשירי גנרטור בבתי החולים, שם גנרטורים מהווים חלופה איכותית למערכת החשמל, ותפקודם חיוני להצלת חיי אדם.


תחזוקת גנרטורים


בדומה לכלי רכב, המופעל באמצעות מנוע ומערכות מינוע מורכבות ודורש תחזוקה, כך נזקק כל גנרטור לתחזוקה. כמערכת ממונעת, בכל גנרטור זורמים שמנים הזקוקים להחלפה תקופתית, פילטרים שונים, ונדרשים לו חלקי חילוף במקרים של בלאי לאחר שימוש ממושך. תחזוקת גנרטורים תגיע לרוב במסגרת של הסכם שירות שנתי, זאת בעיקר במגזר העסקי, במפעלים ובתי עסק שונים הנדרשים לגיבוי מערכת החשמל, או לשימוש תמידי בגנרטור במערכות לחץ אוויר אשר אינן מוזרמות בדרך זו.


הסכם שירות שנתי של טיפול בגנרטור יכלול בין היתר את הטיפולים הבאים:

  • שירות כללי לשמירה על תפקודו של כל גנרטור (טיפול שנתי)
  • ארבעה ביקורות יזומות בשנה
  • בדיקת תפקוד בשעת חירום
  • בדיקת עומסים
  • אספקת דלקים למיכליות הדלק המשרתות גנרטורים
  • בדיקה, תיקון ושיפוץ של מערכות בקרת חום בגנרטור
  • החלפת שמנים ופילטרים

חשיבות תחזוקת גנרטורים


רכישת הסכם שירות שנתי של טיפול בגנרטור, היא מאוד מומלצת. אמנם במקרים מסוימים השימוש בגנרטורים הוא על בסיס הפסקת האספקה של החשמל ממערכת המחשמל הארצית בלבד, עם זאת, גם גנרטור עומד זקוק לטיפול, ולעיתים תקלות מתעוררות בגנרטורים אשר אינם פעילים יותר מאשר הגנראטורים הפעילים, היות ואין זרימת שמנים ודלקים סדירה, ועלולים להיווצר בו משקעים.


פעילות סדירה של בית עסק הדורש תחלופה למערכת החשמל באמצעות גנרטורים, היא קריטית עבור בעליו, וזו הסיבה בגינה דאג לרכוש מערכת גיבוי זו. מסיבה זו, מוטב לרכוש הסכם שירות שנתי של תחזוקת גנרטור בכדי לוודא את פעילותו התקינה, ולשמר את פעילותו התקינה של בית העסק גם במקרים של הפסקות חשמל. במפעלים בהם מכונות כבדות ממונעות פעילות, חשיבות פעילותו התקינה של גנרטור היא עליונה, ויש לוודא כי אכן גנרטור הגיבוי שמיש ויכנס לפעולה בעת הצורך.


כשם שאנו דואגים לטפל ולתחזק את רכבינו, כך עלינו לדאוג לתפעל ולתחזק את הגנרטור שברשותנו, שכן דרכי פעילותו ומערכות המינוע של הגנרטור, דומים למדי לאלו של כלי הרכב, וכידוע לכולנו, רכבים אשר אינן מתוחזקים כהלכה, עתידים להתקלקל.