השכרת גנרטור


1 דקות קריאה
מאמרים

השכרת גנרטור

מספר השירותים שמציעים השכרת גנרטור גדל בהתמדה כל העת. גם הביקוש עבור אותם שירותים של השכרת גנרטור גדל בהתאמה. הסיבה לכך נעוצה בעלייה התלולה במחירי החשמל שמגיע במערכת התשתיות הרגילה. השירות של השכרת גנרטור למעשה מאפשר ליהנות מחשמל במחיר מופחת. בניגוד לקניה של גנרטור, הרי שבאמצעות השירות של השכרת גנרטור ניתן ליהנות מנפלאותיו ש האחרון רק בת הצורך הנקודתי של תקופת שיא בצריכת החשמל וכו'. בנוסף, באמצעות האופציה של השכרת גנרטור ניתן ליהנות גם מאחריות בל מה שקשור לטיפול בבעיות טכניות ותחזוקה שוטפת, הכל כחלק מחבילת השירות הבסיסית. על מנת להציע שירות של השכרת גנרטור יש צורך כמובן בגנרטור אחד לפחות ובקצת ידע טכני בתחומי החשמל, הבטיחות ורקע בשירות.

שירותי השכרת גנרטור

בישובים מבודדים הביקוש עבור שירות כגון השכרת גנרטור הינו גדל יחסית בגלל הבידוד. כלומר, בעת שיש תקלה בהספקת החשמל הסדירה זמן המענה מטעם חברת החשמל הינו גדול יחסית. באמצעות השירות של השכרת גנרטור ניתן כמובן לתת מענה מהיר יותר עד לתיקון אותה תקלה. היתרון של שירות כגון השכרת גנרטור על פני קניית גנרטור הינו הצורך לתחזק ותפעל מבחינה שוטפת את הגנרטור הקנוי. השכרת גנרטור זה פיתרון שכולו יתרון למי שעושה בו שימוש. המודל שעל פיו פעול השירות של השכרת גנרטור מושתת על מודל של הליסינג בתחום הרכב. שירות שזה נהנה וזה נהנה. כלומר מעניק השירות נהנה מעסק שמכניס לו הכנסה יפה ודורש השירות נהנה משירות ברמה גבוה ויעילה.

השכרת גנרטור ולקניה

הסוגיה מה עדיף, השכרת גנרטור או לקניה הינה סוגיה פתוחה. כלומר, קנייתה של גנרטור מתאימה למקרים מסוימים ואילו המודל של השכרת גנרטור מתאימה למקרים אחרים. בכל מקרה המודל של השכרת גנרטור הולך וצובר לו אוהדים ולקוחות רבים יותר כל העת. מרגע שהמודל של השכרת גנרטור התבסס על המודל של הליסינג התפעולי, הרי שהביקוש אליו רק גבר. עסקים רבים בוחרים במודל של השכרת גנרטור גם בגל הנוחות שבתפעול שלו וגם בגלל שמדובר על הוצאה מוכרת לצרכי מס. החישובים השונים שנעשו הצביעו על כך שהשכרת הגנרטור עדיפה על קנייתו כל עוד מדובר על פחות מעשר שנות פעילות מתוכננות. הטכנולוגיה מתפתח כיום בקצב מהיר, גם בתחום הגנרטורים כך שרכישה של גנרטור היום יכולה להתברר במהרה כלא חכמה נוכח כניסה לשוק של מודל חדש ויעיל פי כמה. המגמה כיום הינה של גנרטורים שהולכים ונהיים קטנים, שקטים ויעלים יותר מאלו הקיימים.


גנרטורים

הצורך בהספקת חשמל של גנרטורים הולך וגובר בשיא הקיץ ובשיא החורף. משבר משק האנרגיה המקומי מביא יותר ויותר עסקים להתבסס על גיבוי של גנרטורים. בנוסף, עלות קילוואט חשמל של גנרטורים יותר זולה מאשר קילוואט של חברת החשמל. כיום יש גנרטורים ממש חסכוניים שרק מגדילים את פער המחירים. גם בסוגיית הרעש יש כים התקדמות וניתן למצוא גנרטורים גדולים מאוד שבקושי שומעים את רעש המנוע שלהם. שירותי ההשכרה של גנרטורים התפתחו מאוד ויש היום אפשרויות של ממש ליסינג לגנרטורים. הרבה גופים מעדיפים להשכיר לתקופה ארוכה את הגנרטור במקום לקנות אותו כדי לזכות בשירותי התחזוקה ובהחזרי המס. בכלל הבעלות על גנרטור לא משתלמת כי ברגע שרוצים למכור אז מגלם שבמחיר שדורשים ניתן לקנות אחד חדש שיותר קטן בגודל, יותר חזק בהספק והרבה פחות מרעיש.

גנרטורים בליסינג

הרבה עסקים כבר עברו להתבסס על חשמל שמקורו בגנרטורים. הרוב המכריע משיכר או למעשה חוכר גנרטורים בשיטת הליסינג. כך פעם בכמה שנים מבצעים שדרוג של אותם גנרטורים. בעולם כל העת צצים גנרטורים חדשים ויעילים יותר כך שממש לא משתלם לקנות גנרטור שיהפוך למיושן מהר מאוד. במדינות שופעות מקורות מים יש כבר גנרטורים שממוקמים על שפת הנהרות ומייצרים חשמל על בסיס מכאניקה הידראולית. כמו כן יש גנרטורים שפועלים על בסיס אנרגיה סולארית. אמנם עדיין אין למצוא אותם בגרסה מסחרית אבל הרעיון הינו כי אנרגיית השמש מפעילה את הגנרטור שממיר אותה לחשמל שנאגר לשעת הצורך. באפריקה יש לגנרטורים השונים באזורי הספר הנידחים ממנגנון להפעלה ידנית למקרה של מחסור בדלק. ההפעלה של הגנרטורים הנ"ל מתאפשרת גם באמצעות סיבוב של מגנון ההפעלה באמצעות הרגליים ממש כמו רכיבה על אופניים. כך ניתן לייצר חשמל גם ללא דלק. כיום כבר לכל הגנרטורים הייעודיים יש חיבור לקולטי שמש שמבטיח שבמשך היום תיוצר מספיק אנרגיה חשמלית לקראת שעות החשיכה.

גנרטורים משומשים

גנרטורים הם מכונות מאוד מכאניות. כל מי שיש לו גנרטורים יודע שנדרשת תחזוקה שוטפת שלהם על מנת להבטיח את תקינותם. גנרטורים שלא מטופלים כראוי מהר מאוד מפסיקים לתפקד בצורה תקינה, ממש כמו רכבים. גנרטורים הם מכונות שעובדות קשה ולכן יש להם הרבה בלאי. ישנם טכנאים של גנרטורים שכל תפקידם זה לדאוג ולוודא כי הגנרטורים שתחת אחריותם יתפקדו בצורה תקינה כמה שיותר שנים. היתרון הגדול של הגנרטורים הינו כי כל טכנאי שמבין עניין יכול לתקן אותם כמעט תמיד ללא כל צורך לגשת למרכזי הטיפול הרשמיים.